324 E. Diemont, de Europ. korporaals Kruger No. 40266 en Alldag No. 0388, de Europ. fuseliers Schmid No. 4437 en Schotsman No. 14169, de Afrik, fuselier Othello No. 13271, en de Inl. fuseliers Moe No. 12826 en Seraga No. 2847. Na den 21011 Mei vroegtijdig de baai van Lagoendite hebben verlatenontmoette men kort daarna den civielen schoener Fanny, welke van Si-Boga de tijding bracht, dat in liet Si-Piroksche een opstand was uitgebroken en het distrikt, zoowel door de eigen bevolking als door onze troepen, bijna geheel was verwoest. De zaak was, dat den 5cn Mei 1847 bij den civielen gezaghebber van Ankola het bericht was ontvangen, dat het distrikt Si-Pirok (landschap Dollok), met uitzondering van de kampongs Si-Pirok en Paggerriboean, in opstand was gekomenen dat de hoofden dezer kampongs, die hadden geweigerd daaraan deel te nemen uit vrees voor de daar voor te nemen wraak, de hulp van het Gouvernement hadden ingeroepen, onder aanwijzing van Rangarhaut, hoofd der kampong Baringien en Kali-Permata, vanSala-Goendi, als de hoofdaanleggers van den opstand. Yolgens de loopende geruchten zou als oorzaak van het verzet moeten worden beschouwd de invoering der vaccine, welke toen plaats vond, en waartoe o. a. was last gegeven dat op een bepaalden dag uit het Si-Piroksche een twintigtal kinderen zou worden bijeengebracht, om door den hiervoor aangewezen geneesheer te worden ingeënt. Instede van daaraan te voldoen, had men een jaar uitstel gevraagd, en toen dit werd geweigerd hadden de hoofden eene vergadering belegdwaarin als een voor naam bezwaar werd aangevoerddat het vaccineeren niets anders was dan het, aanbrengen van een onuitwischbaar merk, waardoor de menscken voor hun gansclie leven als slaven aan het Gouvernement werden verbonden. Zich

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 330