329 Om evenwel te beletten dat de opstandelingen tot in Ankola zouden doordringenwerd de luitenant Rakarias met zijn detachement in eene zeer ongelukkig gekozen positie te Pagger-Oetang achtergelaten, toen de kapitein Moltzer met de overige macht naar Padang Sidempoeang doormarcheerde. Wij zullen hier niet verder uitwijden over de hande lingen van den kapitein Moltzer de vermelding van de wijze waarop deze is te werk gegaan zal wel voldoende wezen om te doen ziendat goed overleg daarbij ten eenema- le heeft ontbroken en dat de opstandontstaan door ophitsing eener onbeschaafde bevolking, die, onbekend met het doel en de uitwerking der vaccinebevreesd was deze bij haar te zien invoeren en gedreven door een paar ontevreden en kwalijk gezinde hoofdendoor noode- looze brandstichting en vernieling van eigendommen, wel verre van te zijn tegengegaannog meer is aange wakkerd geworden. Te Padang Sidempoeang teruggekeerd, begreep hij toch, dat de zaken zoo niet konden blijven en begon hij, tot het verkrijgen meer troepeneen detachement van Si- Boga te laten komendat onderweg de bezetting aan de batang-Taro moest opnemen en dan eene sterkte zou hebben van 1 officier en 40 man. Nadat dit detache ment den 17en te Padang Sidempoeang was aangekomen besloot de kapitein Moltzer andermaal naar Si-Pirok op te rukken en marcheerde hij dien dag met eene sterkte van 2 officieren, 57 onder-officieren en manschappen, een handmortier en 2 kanonniers naar Paggar-Oetanterwijl 1 officier en 50 man (waaronder de zieken) ter hoofd plaats werden achtergelaten. Onderweg werd van den luitenant Rakarias het bericht ontvangendat hij in den afgeloopen nacht in zijne positienabij die kampongdoor circa 200 muitelingen was overvallen. Daar zij echter

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 335