27 dienste van de strategic en soms ook, hoewel in minde ren mate, ten behoeve van de taktiek, dat de werkkiing van den telegraaf zich uitstrektebij de expedition in Afrika stond de leger voorziening meer op dén voorgrond. Hot zal wel hoofdzakelijk in deze laatste richting zijn, dat de veldtelegraaf hij het Indische leger zijne voor naamste toepassing vinden zalzoo gedurende de opera- tien als in het belang van eene eerste vestiging op vijan delijk gebied, waartoe in den regel al de behoeften van de landingsplaats of het uitgangspunt moeten worden aangevoerd. Alleen in 't geval van verdediging van Java tegen oen Europeeschen vijand zal de dienst der strategie en taktiek bij het gebruik van den veldtelegraaf meer de hoofdzaak zijn. Dat deze nieuwe tak van dienst, in ons leger ingevoerd, in elk geval van veelzijdig praktisch nut zal blijken te zijn, hiervan zijn wij ten volle over tuigd en het is aan geen twijfel onderhevigdat de toe komst leeren zal, dat de aan die invoering verbonden uitgaven niet nutteloos besteed zijn geweest. E. NASCHRIFT. Het bovenstaande opstel was reeds ter persetoen ons de Wetenschappelijke Bladenvan Mei 1S78 in handen kwamen. Men vindt daarin de vertaling van een opstel in de Quarterly Revieio over „de electricitéit en haar toepassing in vrede en oorlog wij nemen daaruit no"- het volgende overals betrekking hebbende op het hierboven behandelde onderwerp. „De telegraaf," zegt Sir Lintorn Simmons, „is een behoefte in den oorlog; men kan buiten haar kwalijk oorlog voeren." De heer George von Chauvindie

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 33