28 tijdens den Fransch- Duitschen oorlog secretaris van den Duitschen directeur-generaal der telegrafen wasver schoon ten vorigen jare als getuige voor een commissie van het Lagerhuis in zake de posttelegrafen en gaf een zeer levendig verslag van de wijzewaarop die dienst in hot Duitscho leger plaats vond. Hij doelde mede, dat do telegraaf aanhoudend gebruikt werd tot regeling- van het munitie-transport, van den ganschcn dienst van het kommissariaatvan het. vervoer van gewonden en gevangenen, van het verkeer op do veldspoorwegeneen regeling, die alles behalve gemakkelijk was, daar men vaak munitietreinen moest ophouden om een trein met gewonden voorbij te latenof een trein met volk moest ophouden om munitie door te laten. Ook werd hij ge bezigd bij het insluiting van vestingen als Parijs en Metz, waar het onmogelijk zou geweest zijneen leger te heb ben groot genoeg om de gansche stad in te sluiten. De liniën van aanval om Parijs besloegen twintig Duitscho (ruim negentig Engelsche) mijlen; de veldtelegraaf werd langs die linie gebruikt om troepen bijeen te bren gen, wanneer zulks noodig was, hetzij om een uitval af te slaan, hetzij om een aanval tc ondernemen. Ook diende zij om de onderscheiden legerkorpsendie in het centrumhel noorden en het zuiden opereerden in voortdurende gemeenschap te houden mot het hoofd kwartier te Versailles. Ook de detachementen, die op- zichzelven tegen kleinere afdeelingcn van den vijand ope reerden, waren van telegrafen voorzien. Zoodoende kreeg men in het hoofdkwartier onmiddellijk bericht van elk gevecht dat plaats vond in een der vertakkingen van de reusachtige spinnewebvan de strijdkrachten die er aan hadden deelgenomen, van den uitslag en van de waarschijnlijke gevolgen, en gaf men van daar nieuwe bevelen omtrent verdere stappen. Men zal gereedelijk

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 34