351 te ijlen? Zijn kritische geest begaf hein echter ook nu niet geheel. Hij vindt den tocht lichtvaardig berekend Hij geeft zich niet geheel aan Bonaparte over; hij be houdt zich voorhem te bestudeeren te midden van de gebeurtenissen, die voorbereid worden, en „te trachten „zijn trekken op te vangen in de middelen, die hij be- „zigen zal om te geraken tot de groote uitkomstendie „hij verwacht." Gewond bij do bestorming van Alexandrië, gouverneur van deze vesting' gedurende den tijd van zijn herstel en den tocht van Bonaparte tegen Kaïro en Boven-Egypteonderscheidt hij zich later in Syriëis overwinnaar bij den berg Thabor bezoekt den dor daan en vindt hem zeer nietig ondanks zijn roem: „Hij gelijkt op die kunstmatige beekjes, die men in onze Engelsche plantsoenen vindt; men moge zich de wonderen herinnerenwaarvan hij getuige was hij maakt er niet meer indruk om." Yooral sinds den oogenblikwaarin de desertie van Bona parte onzen held meester laat van Egypte, moet men de schitterende, onverwachte tentoonspreiding van zijn geestvermogens bestudeereu. Het is een volle ontluiking wij zullen in Kléber vinden een administrateureen stich ter van volkplantingen, een diplomaat, een staatsman, dien de geschiedschrijversverblind door den roem van Bonaparte, te veel in de schaduw hebben gelaten. Zijn eerste opwelling, toen hij het vertrek van Bona parte vernam, was spijt. „Ik kom te Bosette," schreef hij aan ]\Ienou, „maar de vogel was uit liet nest gevlo gen." Hij vond er zijne benoeming tot opperbevelhebber van liet leger van Egypte. "VVij zien den steenliouwerszoon regeeren over het land der Farao'shet rijk van de Ramsessen en Thoetmosessen. Wij hooren hem in zijne proclamaties spreken van „het geluk vau het Egyptische volk,"'„dat hij bewerken wil,"

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 357