353 zamelingen van kunst en wetenschap der Europeesche volken als oorlogsbuit beschouwde „Daar geheel Europa partij moet trekken van de be langwekkende nasporingen, die zij in dit land gedaan hebben, vermeen ik, dat zij rechten moeten hebben op de bescherming van alle natiën, maar inzonderheid van de uwe, die zich altijd gekenmerkt heeft door hare liefde voor de wetenschappen en voor de kunsten." Intusschen pakt een onweder boven Fransch-Egypte samen. De dubbele aanranding van Egypte en van de Malthezer-Orde door Bonapartewaarvan Paul I zich tot grootmeester verklaard hadheeft den .Rus verzoend met don Turk, met den Brit. De grootvizier is in Syrië gekomen met een leger, „talloos als de sterren des hemels." Kléber heeft altijd den misslag betreurd dien men be gaan had door de Porte, de oude en natuurlijke bond genoot van Frankrijk, in de armen harer vijanden te werpen. Hij wenschte de onvoorzichtigheid van zijn chef te herstellen en de door dezen gevormde Coalitie te ontbinden. Wij zullen den diplomaat Kléber aan het werk zien. Hij had de komst van den grootvizier niet afgewacht om te beproevende verhouding tot Turkije te verbeteren. Als commandant van Alexandrië, zonder gemeenschap met Bonapartezien wij hem de taak op zich nemen de gevoeligheid der Turksche zeelieden te ontzien, „daar het belang der Republiek eischtdat men zooveel mooglijk in goede verstandhouding leve met de Porte." Belast met het .bestuur over Egyptehaast hij zich aan den grootvizier te schrijvenom hem te herinneren dat „de noodzaaklijkheid van een volmaakte eensgezindheid tus- schen de Yerhevene Porte en Frankrijk nooit een vraagstuk heeft uitgemaakt voor eenig staatkundigeen dat er 23

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 359