355 tegen de Franschen voort te zettenten einde liet middel te winnen om de strijdkrachten tegen den gemeenschappe- lijken vijand te vermeerderen; maar in liet geheim alle mooglijke vertragingen in den marsch van zijn leger aan te brengenbelovende zelf met zijn 30,000 manop het eerste teekenop te rukken. Te gelijkertijd verzoende hij zich met Moerad-Beydien de nabijheid van een Engelsche armee verontrustteen kreeg van hem een korps ruiterij. De hoofdzaak was tijd te winnen met den grootvizier, hetzij men hem later moest bevechten, hetzij men zich met hem kon vereenigen tegen de Engelschen en Russen. Hij organiseerde een Grieksch legioenvulde de leêgten in zijn regimenten aan met inlandsche vrijwilligers (zoo als Kopliten) en ving de vrijmaking van de fellahs aan door hun wapenen in de hand te geven. Maar de Porte had het besluit genomen van de gou vernementen, „die tot zekere bouwvalligheid geraakt zijn," dat is „dolheden te begaan en slechts ongerijmde daden te plegen Ivléber bood aan, voor rekening-van de Por te garnizoen te houden in Egypte en een pasja te ontvangen te Ivaïiohij bood zelfs aan, Egypte bij den algemeenen viede te ontruimen; eindelijk, wanhopende zijne verovering te handhaven met de geringe macht, die Bonaparte hem achtergelaten hadbovendien door de instructies van de zen gemachtigd tot onderhandelen met het oog op eene ont- miming, stemde hij er in toe, een overeenkomst met En geland en Turkije te onderteekenen voor den terugkeer van zijne armee naar haar vaderland. Men weet, hoe trouweloos het Britsche Bewind en de grootvizier hem bejegenden. El Arisj werd door verras- sing genomen, het Fransche garnizoen vermoord. De ad miraal Sidney Smith eischte, dat de Fransche troepen zich op genade en ongenade zouden overgeven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 361