360 Juli 1877 het volgende van het oorlogstooneel in Zuid oostelijk Europa. Heden morgen hadden wij een zwaren storm, die juist boven ons losbrak; ieder moest bij zijn paard staan om het rustig te houden, wanneer de donder ratelde en de bliksem flikkerde. Maar op de hoogten van Obertenik onder de paarden van het Oldenburgsche regiment zware dragonders, liep het hiermede niet af. De Russen verbinden hunne paarden niet aan piketpalen maar maken de halstertouwen eenvoudig vast aan eene doorloopcnde parkeerlijndie over rechtop staande staken gespannen is. Toen er nu een zware donderslag viel, braken de paarden van twee escadrons op den top des heuvels plotseling los en renden zij weg in de rich ting der Turksche voorposten, die, naar de kant van Roestsjoek, geen vier mijlen verwijderd waren. De dieren galoppeerden door eene artilleriebatterij heende be spanning van deze, aan veel leven gewoon, deed geen poging om zich mede los te rukken, maar bleef rustig haar hooi kauwen. De kanonniers vatten een aantal van de kavalleriepaarden op; de infanterie van de voorposten deed hetzelfde, maar bij slot van rekening bleven een zes tigtal paarden vermistdeze waren met onverminderden spoed doorgerend naar de Turkendie geene maatrege len namen voor hnnne terugzending. Eenige dagen latei- vond een officier van het regimentdie op verkenning uit wasverscheidene der weggeloopen paarden dood lig gen. Blijkbaar waren zij overreden en niet in 't minst gevoed, zoodat zij eindelijk neergevallen en gestorven waren. Wat is tegen dergelijke ongelukken te doen? Ik vrees mijne lezers te vermoeien met de bespreking van de bi- vakkeerwijze van paardenmaar moet toch zeggen dat ik, na kort geleden alle nieuwe methodes toegepast te

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 366