- 362 bijeenbrengen en te doen drukken. Zoodoende ver scheen, te vorigen jare, de correspondance militaire in tien deelen. Wij zullen hier, om een denkbeeld te geven van het geheelenkele uittreksels uit deze nieuwe uitgaaf mededeelen. Het Journal des Sciences militaires maakt de opmer king, dat men in het eerste deel (van 19 Jan. 1796 tot 24 Juli 1796) te vergeefs zal zoeken naar de officiëele tekst van de toespraak, die de 26-jarige generaal, op den 26en Maart. 1796, tot zijne soldaten hield. Die toespraak is later verminkt, of, zoo men wilherzien en aangevuld. Wat men in de boeken ziet aangehaald als voorbeeld van militaire welsprekendheidis niet de rede, die indedaad door Napoleon is uitgesproken. In de werke lijkheid was zij eene korte improvisatiezooals de om standigheden die eischtenzij luidde als volgt „Soldaten! Uw geduld, dat u alle ontberingen doet dragenuwe dapperheid die u alle gevaren doet minach ten wekken de bewondering van Frankrijk opFrankrijk heeft de oogen geslagen op uwe ontberingen. Gij hebt noch schoenen, noch jassen, noch hemden, bijna geen brood, en onze magazijnen zijn ledig. Die des vijands zijn overvloedig gevuld; het is onze taak, die te ver overen. Gij kunt het; gij wilt het,vooruit dan!" Zie Journal des Sciences militaires. Janvier 1878Neue Militari- sche BlatterJuni 1878. „Soldaten! Gij zijt sleclit gevoed en bijna naakt. De regeering is u veel verschuldigd, maar kan niets voor u doen. Uw gedulduw moed verstrekken u tot eer, doch verschaften u voordeel noch roem Ik ga u geleiden naar de vruchtbaarste vlakten der aardegij zult er groote steden, rijke gewesten veroveren; gij zult er eer, roem en rijk dommen vinden. Soldaten van Italië, zou het u aan moed ontbreken? (van Heusden'Nieuwe Geschiedenis, III, blz. 122).

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 368