363 Bonaparte hield niet van redevoeringen. Op St. Helena zeide hij tot den generaal RogniatDe krijgstucht ver bindt de troepen aan hunne vaandelstoesprakente midden van 's vijands vuur, maken hen niet dapperder. De oude soldaten luisteren er nauwelijks naar, en de jongeren vergeten ze op het eerste kanonschot. De hou ding des aanvoerders, de toegenegenheid en achting wel ke de soldaten hem toedragenzijn meer waard dan de schoonste redevoering. Door de openbaarmaking der briefwisseling van Napo leon zijn verschillende feiten bevestigd geworden, welke men tot nu toe in twijfel trok. Zoo luidde het verhaal, dat, tusschen de dagen van Lonato en Castiglione, een Oostenrijksch korps van 4000 man gevangen genomen zoude zijn. Michaud zetin zijn Openbaar en bijzon der leven van Napoleon Bonapartedit verhaal op reke ning van hendie steeds wonderen van hunnen held wilden melden. „Als men de zaken nauwkeurig onder zoekt", zegt hij, „dan blijkt dat er destijds geen Oosten rijksch korps genomen is, en dat ook geen troep van zoo danige belangrijke sterkte zich heeft overgegeven. Nu vinden wij in het rapport aan het Directoire over den vijfdaagschen veldtocht niet alleen een uitvoerig be richt omtrent bedoelde gevangenneming, die op den 4cn Augustus 1796 plaats vond; maar in de algemceno Correspondance treffen wij zelfs een op dien datum ge schreven brief aanvan Bonaparte aan den gouverneur van Brescia, waarin gemeld wordt dat de 4000 krijgsge vangenen 's avonds aldaar zullen aankomen, en dat derhalve voor brood moet worden gezorgd. Men vindt reeds in het eerste deel van het hier be sproken werk een tal van voorschriften betreffende de oorlogvoering, die, allen vereenigd, eene verzameling

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 369