30 niet alleen beter voorzien, maar verschaft liet ook aan de rjjkstelegraaf een klasse van lieden die, al zijn ze dan ook geen zeer bedreven telegrafisten, toch zeer betrouw baar en in geval van oorlog onontbeerlijk zijn. „Ik weet niet," zegt de heer von Chauvin, „hoe velen van onze ge wone telegrafisten vroeger lang in het leger gediend heb ben maar ik denk wel, dat hun aantal zeer groot is, en het bezwaar, dat zich opdeed als er een oorlog uit brak was niet hoe wij onze telegraaf-beambten zouden be wegen bij het leger te gaanmaar hoe wij hen zouden vertroosten, die te huis moesten blijven. Allen wilden gaan." Het materieel dat in den geavaneeerden telegraafdienst gebezigd werd, wras buitengemeen gemakkelijk vervoer baar. Zeer licht koperdraadlichte staken die gemakke lijk door één man in den grond geslagen konden worden en een groote hoeveelheid met caoutchouc geïsoleerd draad, dat al naar er behoefte aan was werd afgerold. Ook had men wagens, zooals nu in Engeland gebruikt worden met toestelleneen kleine batterjjeen zekere hoeveel heid draad en zoo ingerichtdat een telegrafist er in zit ten en schrijven kon. Een paar sterke paarden konden de wagens snel vervoeren, en het draad kon al naar zij voortgingen worden afgerold en zoodoende de gemeenschap met de achterblijvende troepen onderhouden. De twee de soort veldtelegrafen waren wat men in Dnitschland „etappen-telegrafen" noemdezij strekten hoofdzakelijk om de gemeenschap te onderhouden tusschen de vooruit geschoven deelen der legerkorpsen en die plaatsen welke, tot depots voor munitie of gewonden gemaakt zijnde, de Operatie-basis voor het vreedzamer werk van den oorlog uitmaaktendaar sloten zij aan de gewone rijkstelegraaf aan, die, al naar het leger verder in Frankrijk doordrong, zijn stevige liniën over de grens voorzette. Het materieel voor de telegrafen der eerste soort was zeer lichtzwaar-

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 36