- 365 liet belang en de roem des landsde gehoorzaamheid en de buitengewone gebeurtenissen die in Frankrijk zijn voorgevallen, welke mij doen besluiten omdoor de vijan delijke eskaders heen, mij naar Europa te begeven." Hier doen zich verschillende vragen voor. Had Bonaparte het recht, Egypte te verlaten? Ja; dit blijkt uit een zeer belangrijken brief van het Directoire van 26 Mei 1799, waarin hij formeel terug geroepen werd. Deze brief schijnt aan de meeste geschiedschrijvers niet bekend geweest te zijn. aarom verliet hij Egypte Om zijn rol te spelen in de plannen, welke door Talleyrand, SieyèsBoederer, CambacérèsRegnaud enz. waren gesmeed om de Consti tutie van het jaar III te vernietigen en de republiek op nieuw een stap te laten doen naar de monarchie. Deze partijde noodzakelijkheid gevoelende om op een leger hoofd te steunen die het vertrouwen dor troepen bezat had eerst gedacht aan Moreau, die echter voortdurend bleef weifelen; daarna aan Joubert, die spoedig bij den veldslag van Tsovi werd gedood; eindelijk aan Bonaparte. Talleyrand deed hem, door middel van handelsvaar tuigen de eerste depêches toekomen die hem inlichtten omtrent de toestanden in Frankrijk, en omtrent den roem, die daar voor hem te behalen was indien liij in die toestanden verbetering bracht. Stond Bonaparte bloot aan gevaren van de zijde van het Engelsch eskader Heenhet schijnt thans bewe zen te zijn dat hijden avond voor zijn vertrekeen groot diner gaf aan den commodore Sidnev-Smith, waar bij hij de vergunning wist te verkrijgen om drie schepen naar Frankrijk te zenden; dat Smith zich van de kust verwijderde onder voorwendselzich op Cyprus van wa ter te voorzien; dat deze niet aldus gehandeld zoude hebben, indien hij niet zeker was geweest van de goed-

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 371