366 keuring zijner regeeringen dat de Engelschen zichvol gens de voorstellingen der koningsgezindenvleiden met de hoop, dat Bonaparte ging om het gezag der Bourbons te herstellen. Wij vinden in het tweede deel een cn ander betreffende den veldtocht in Italiëen daarna weder verscheidene op merkingen van den grooten krijgsman, waarvan wij hier een paar aanhalen. Op het voorstel om maatregelen te nemen tegen de officieren die zichonder verschillende voorwendselsaan den dienst onttrokkenantwoordde Bonaparte: „Wij hebben over deze zaken minder be hoefte aan nieuwe voorschriften dan aan de handhaving der bestaande". In een dagorder omtrent de zelfmoord van een grenadier der lijfwacht van den Eersten Consul zegt hij„Er is evenveel moed noodig om met standvas tigheid het zieleleed te dragen, als om stand tc houden onder 's vijands schrootvuur". De instelling van de orde van het „Legioen van Eer" had in 1802 plaats. Het vond bij de echte republikei nen hevigen tegenstanden het besluit trad dan ook eerst in werking nadat Bonaparte het keizerrijk had gesticht. Het is niet van belang ontbloot, hoe de meeningen zich sedert hebben gewijzigd. Yolgens het oorspronkelijk be sluit zouden er in 't geheel 6105 leden der orde zijn; in Januari 1878 waren er 59.278, dus bijna tien maal zooveel! Bij de wet van 25 Juli 1873 is bepaald, dat dit aantal van lieverlede zal worden beperktdoor voor elke twee openvallende plaatsen slechts een aan tc vullen. Het derde deel bespreekt de toebereidingen voor de expeditie naar Engeland en den veldtocht tegen Oosten rijk in 1805. Er is wel eens twijfel geopperd, of het Napoleon met

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 372