370 Xa de onbeduidende rol, die de drievoudige linie van vestingen aan Frankrijks grenzen in de oorlogen van 1813 en 1815 speelde, was liet duidelijk, dat liet stelsel van verdediging der staten in 't algemeen zou moeten gewij zigd worden, en dat de vestingen zeiven aan geheel andere eisclien zouden moeten beantwoordendan daaraan tot dat tijdstip gesteld waren. De sterkte en het gewicht van vestingen zou voortaan minder gezocht moeten worden in kunstige vormen dan in een doelmatig gebruik van het terrein en eene krach tige verdediging. Fit een strategisch oogpunt bewezen verder de Napo leontische oorlogendat slechts die vestingen van invloed zijn op don gang van den oorlog, welke de operation van groote legermachten kunnen ondersteunen en dekken. Tan zelf deed zich toen de vraag voor, hoe de vestin gen gelegen en ingericht moeten zijnom aan de hiervo- ren gestelde eischen te beantwoorden. Verscheiden autoriteiten op het gebied van vestingbouw hebben achtereenvolgend getracht een bevredigend ant woord op deze vraag te geven. Do literatuur over deze kwestie geeft ons de meest uiteenloopende meeningen doch stellen allen de bereiking van één doel op den voor grond, n. 1. „beveiliging van de gewichtigste politieke centraalpunten en vooral van de hoofdsteden." In de keuze der middelen daartoe bleef echter groot verschil heersclien. Sommigen ijverden voor een gordel van vestingen eenigszins verwijderd van de grenzen des landsanderen wenschten een of meer centraalvestingenwaaronder voor namelijk de hoofdplaats van het rijkwederom and.eren beschouwden een stelsel van grensvestingen als de beste oplossing van het vraagstuk. an Duitsche zijde is in de eerste helft dezer eeuw op practische wijze eene oplossing gegeven van het vraag-

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 376