372 zoowel voor den aanvaller als voor den verdediger van veel belang. b. De samenkomsten van belangrijke wegenomdat zij gelegenheid geven tot snelle concentreering van troepen en verplaatsing naar alle richtingen. c. Zooals reeds ter loops is opgemerktde groote rivieren, omdat zij het voortrukken van den aanvaller krachtig belemmeren en eene insluiting bemoeielijken waardoor een legerkorps van eenige beteekenis dikwijls zeer goed meester kan blijven van een der beide oevers. IY. Alle overige kleine vestingen, indien zij namelijk geen dienst kunnen doen voor de afsluiting van belang rijke défilés, (bergpassen, spoorwegbruggen in de groote operatielijnenenz.) moeten vervallen. Als depótplaatsen toch zijn zij gevaarlijkzij eigenen zich bovendien minder goed voor dat doeldoor hare geringe uitgebreidheid somtijds kunnen zij nog van eenig nut zijn als steunpun ten voor een opereerend leger, mits het terrein daartoe bijzonder geschikt is. Dikwijls werken zij zelfs schade lijk want haar onderhoud in vredestijd verslindt gewoon lijk groote sommenterwijl hare veelal met weinig moeite gepaard gaande verovering het moreel element van den aanvaller ten koste van dat des verdedigers verhoogt. Aangaande de eigenaardige inrichtingdie door de Duitschers aan de door hen uitgevoerde vestingwerken gegen werd, valt het navolgende op te merken: I. De enceinte der vestingen en forten bestaat uit eene aaneenschakeling van weinig gebroken lijnen, geflankeerd door caponnières of zoogenaamde koffers. II. Het zwaartepunt van de verdediging wordt zooveel mogelijk verplaatst naar belangrijke punten van het om liggend terrein (domineerende hoogten enz.). III. Eene krachtige vuuruitwerking van het geschut

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 378