31 der was dat voor de tweede soort, en voor de derde werd het gewone zware materieel gebruikt. Op de vraag of men, naar zijne meening, opzettelijk soldaten moet opleiden voor den telegraafdienst te velde dan wel of hun plaats niet kon worden ingenomen door burgers, antwoordde de heer von Chauvin, dat naar zijn meening een soldaat vrij wat opleiding noodig zou hebben om van eenigen dienst te zijn als telegrafist, en dat men in het algemeen aan een burger al zeer weinig zou heb ben. Het zou zeer moeielijk en zeer lastig zijn dezen onder militaire discipline te stellenen men kan kwalijk in een vijandelijk land opereeren zonder ieder onder kom- mando en discipline te hebben. Ook ondervonden de Duitschers, evenals wij zelvcn, dat bet niet te verwach ten is dat een burgerdie zich beeft voorgesteld, vreed zaam als telegiafist werkzaam te zijn, tegenover den vijand zal gaan zittendie op hem schiet, en zijn leven zal wagen 0111 een depêche over te seinen; terwijl een soldaat die, als hij dienst neemt zich er in schikt gevaar te loopen van gedood te worden, zonder tegenspraak on der 'svijands vuur zal gaan zitten. De organisatie van de militaire telegrafie in Engeland verschilt niet veel van die der Duitschers. I11 het Journal of the Society of Telegraph Engineers vindt men een zeer vermakelijk verslag van den aanleg van de telegraaf, die in den oorlog met de Asliantijnen gebezigd werd. Eerst wilde men dien oorlog alleen met inboorlingen voeren. Maar na enkele dagen bleek reeds dat het denkbeeld van een spoorweg aan te leggen, zoo als men eerst had willen doenteu gevolge van den aard van het terrein onuitvoerbaar wasen dat het denkbeeld, van een leger van inboorlingen te hebben, onuitvoerbaar was wegens den aard van het volk. Sir Garnet "Wolseley vond bettoen bij te Cape Coast Castle geland waszaak

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 37