- 374 om den escarpmuur door grootere nabijheid van de kruin van 't glacis aan 's vijands schoten te onttrekken chemin de ronde in plaats van een bedekten weg). II. De grootere trefkans van het getrokken gesclmt in H algemeen. Een gevolg van deze eigenschap was de volstrekte noodzakelijkheid, om het eigen geschut door traversen tegen écharpeer- en enfileervuur te dekkenen die stuk kenwelke tijdelijk geen deel nemen aan het vuurgevecht in gedekte stellingen (remises) onder te brengen. Diep ingesnedenvan buiten reeds op groote afstanden zichtbare schietgaten moesten vervallengeschutvuur over bank werd algemeen ingevoerd en daarwaar bepaald schiet gaten noodig waren ter bestrijking van défilés of flankee ring moesten deze tot een minimum beperkt worden (minimaal-schietgaten). Door een bijzondere inrichting van de affuiten, de zoogenaamde duikaffuiten, kon bovendien het geschut gedurende het laden aan 's vijands vuur wor den onttrokken, terwijl door de invoering der verhoogde affuiten voor betere dekking der bedieningsmanschappen kon gezorgd worden. III. Het uitsluitend gebruik van granaten en granaat kartetsen. Hieruit volgde de noodzakelijkheid van goede traver seering der wallen en van de aanwezigheid van talrijke schuilplaatsen en magazijnen, waar de manschappen en de munitie gedekt konden worden ondergebracht; eindelijk moesten de verbruikmagazijnen in gedekte gemeenschap worden gebracht met de hoofdmagazijnen, om het transport van munitie over den onveiligen walgang te vermijden. IY. Het grooter indringingsvermogen der projectielen en de uitwerking {als mijn) van de springlading der grana ten van groot kaliber. Deze eigenschappen vorderden verzwaring van de borst-

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 380