375 weringen en dwongen tot een meer uitgebreide toepassing van grond als dekkingsmateriaal. V. Het grootere draagvermogengepaard met meerde re trefkans. Deze factor vooral heeft wel het meeste bijgedragen tot wijziging van de grondbeginselen der versterkingskunst. De forten moesten nu op grootere afstanden van de eigenlijke vesting {nogau) verplaatst wordenom deze tegen een bombardement van het verdragend geschut te dekken. Een voordeel voor den verdediger was echter, dat die forten nu tevens op grootere afstanden van elkander konden worden aangelegd en men nu in staat was een aanzien lijk terrein vast te houden. Zoo zijn 1). v. bij de belege ring van Parijs in 187071 de stellingen van Bondy, Drancy en Yillejuif, op ongeveer 300 M. van de forten ge legen, nog door de Fransche troepen behouden gebleven. VI. Het groote vernielingsvermogen van de getrokken slakken van zwaar kaliber. Als een gevolg van deze eigenschap noopte het zware scheepsgeschut tot pantsering van de kustbatterijen. Ook bij den bouw van landversterkingen hebben later pantseringen toepassing gevonden; de groote kosten daar aan verbonden beletten echter voorshands, dat deze wijze van dekking meer algemeen wordt ingevoerd. Een ge pantserde draaiende koepel is onder anderen door den generaal Brialmont aangebracht op een der forten van de vesting Antwerpen. Behalve de invoering van het getrokken geschut, hebben nog andere oorzaken medegewerkt om belangrijke veran deringen op het gebied der versterkingskunst in het leven te roepen, zooals de uitvinding van het achterland geweer, de toepassing van mitrailleuses voor grachtsver dediging, maar vooral de uitbreiding van de legerswelke

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 381