376 uit den aard der zaak eene vergrooting van de wapen plaatsen ten gevolge had. Hierdoor ontstonden de groote geretrancheerde kampen. Ook de snelle mobiliseering oefende haren invloed uit, want dientengevolge moesten de vestingen steeds in zoodanigen toestand gehouden worden, dat ze bestand waren tegen de ondernemingen van een vijandelijk veldle ger. Eindelijk heeft de iu 1870 en 71 opgedane ondervin ding een krachtigen stoot aan de ontwikkeling der verster kingskunst gegeven; hieromtrent dienen wij nog in eene nadere beschouwing te treden. In de eerste plaats doet zich de vraag voor, aan welke oorzaken het moet worden geweten dat de talrijke Fransche vestingen niet in staat waren een beslissenden invloed op den loop van den oorlog uit te oefenenzooals dit met zoovele versterkingen bij vroegere oorlogen het geval was geweest. Als antwoord daarop kan waarschijnlijk het volgende dienen. I. Frankrijk was zoodanig doordrongen van het denk beeld, dat het den oorlog aanvallenderwjjs zou voeren, dat het dientengevolge de uitrusting zijner vestingen, zoowel aan levende als aan doode strijdkrachten, ver waarloosd had. Zoo was b. v. de uitrusting aan getrok ken geschut in vele vestingen niet op de hoogte van den tijd; en dikwijls was aan subalterne officieren, die daarvoor meestal volstrekt niet berekend warenhet kommando van gewichtige posten toevertrouwd. II. Na de eerste nederlagen ontbrak de tijd, om het verzuimde in te halen. III. Het moreel element van de verdediging was, ge deeltelijk ten gevolge van de in het open veld geleden ver liezen, gedeeltelijk door politieke tweespalt, zeer verzwakt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 382