- 378 terugdeinst, maar de afwisseling, aan liet campagneleven verbonden, doet hem de doorgestane ellende spoedig vergeten en de op liet gevecht volgende marschen, het leven in bivaks en kantonnementenwisschen de onaan gename indrukken spoedig uit. De gezonde marcheert verder, de zieke en gewonde blijft in de ambulance achter. Geheel anders daarentegen is de toestand van den sol daat van den soldaat in eene belegerde vesting; de opsluiting binnen den engen kring der versterking werkt reeds op zich- zelve demoraliseerenddikwijls heeft bij gebrek aanlicht en lucht in de met menschen opgevulde bomvrije gebouwen; de voeding wordt slechter naarmate het beleg langer duurt; de man is overstelpt met werkzaamheden van allerlei aard waaraan hij tot nu toe vreemd was, en waardoor zijn krachten uitgeput worden. Daarentegen ziet hij slechts zelden oenig resultaat van zijne trouwe plichtsbetrachting. Epidemiën van allerlei aard woeden om hem heen en maanden lang is hij dag en nacht, zoowel in het kwar tier als op de wallen, aan de vijandelijke projectielen blootgesteldsteeds heeft hij dood of verminking in 't verschiet; zijn strijd is lijden, zijne overwinning bestaat slechts in het afweren van een dreigend gevaar. ad IY. De versterkte plaatsen van den tegenwoordigen tijd zullen in den regel moeten bestaan uit eene versterkte kern en een kring van vooruitgeschoven forten, waardoor de vijand op zoodanigen afstand kan gehouden worden, dat zijne projectielen in de eerste tijdperken van de belegering de hoofdomwalling niet kunnen bereiken. Talrijke bomvrije gebouwen en eene uitrusting aan artillerie volgens de eischen van den tegenwoordigen tijd zijn dringend noodzakelijk. ad Y. De bezetting, bewapening en inrichting van eene vesting moeten het ondernemen van groote uitvallen mo-

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 384