380 doch door ligging en inrichting niet als geretrancheerde kampen of spervestingen gebruikt kunnen worden; als stapelplaatsen van munitie, levensbehoeften enz. kunnen zij dan dikwijls nog goede diensten bewijzen. Bij eene mogendheid, die ook voor de verdediging ha re kusten moet waken, treft men bovendien nog zooge naamde Tcustversterkingen aanwaartoe niet alleen oorlogs havens maar ook alle versterkingen van havens, kusten en reeden behooren. De puntenwaar die duurzame versterkingen moeten worden aangelegdhangen nauw samen met de ligging en de staatkundige verhouding van eenig land, ten op zichte van de mogendheden, waarmede het in een oorlog zou kunnen gewikkeld worden. Zooveel mogelijk tracht men die plaatsen zoodanig te kiezendat door de verster king verschillende doeleinden gelijktijdig bereikt worden; zoo worden geretrancheerde kampen meestal tevens tot depotplaats ingericht, enz. Zuivere depótvestingen worden dan ook langzamerhand overtollig, en nieuwe versterkingen van dien aard worden niet meer aangelegd. Gloed ingerichte vestingen brengen nu, in verband met de moderne wijze van oorlogvoerende na te melden voor- deelen voor den verdediger mede. Als geretrancheerde kampen, beschermd door een kring van fortenschenken zij een in het open veld geslagen leger de gelegenheid, zich van de geleden verliezen te herstellen; zij beschermen verder de magazijnen van liet land, en sluiten den vijand de toegangen tot het hart van den staat af. Terwijl zij zoodoende een veldleger dekken en den aan valler het verder doordringen bemoeielijkenstellen zij den verdediger in staat, het verbroken evenwicht te her-

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 386