382 Do betrekkelijke waarde eener vesting kan verder nog beoordeeld worden n. Naar hare ligging ten opzichte van de operatielijn van den aanvaller. Hierbij moet worden opgemerkt dat slecbts die vestingen, welke zich op den weg van een avanceerend leger bevinden, invloed op den gang van zaken kunnen uitoefenen. Zij toch dwingen den aanvaller, hetzij tot staking zijner operatiën tot na de verovering- der plaatshetzij tot detacheering van een observatiekorps, waardoor noodzakelijk het opereerend leger belangrijk verzwakt wordt. Door de gebezigde uitdrukking „op den weg" moet hier niet onvoorwaardelijk een bepaalde wegmaar een geheele landstreek verstaan worden, die zich zoover buiten de vesting uitstrekt, dat het den vijand niet mogelijk is, haar onbemerkt voorbij te trekken. Het is hiermede als met de beteekenis van het woord „operatielinie" waaronder niemand een bepaalden weg, maar wol een geheele landstreek zal verstaan. Omtrent den grootsten afstand waarop eene vesting nog van de operatielijnen des vijands mag verwijderd zijn om invloed op zijne bewegingen uit te oefenen, zijn geen stellige regels te gevenalles hangt ook hier van de om standigheden af. Vooral moet daarbij gelet worden op de uitgebreidheid van de vesting, op de getalsterkte en het gehalte dei- bezetting, op den graad van ondernemingsgeest en op de sterkte van de vijandelijke strijdkrachtenvooral van die welke met de dekking der operatielijnen belast zijn. Eindelijk ook op den geest van de bevolking der om liggende streken, en op haren ijver om. hetzij de vijande lijke, hetzij de eigen zaak van dienst te zijn. I). Naar den duur van den te bieden weerstand. Deze is af hankelijk

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 388