32 een geheel ander plan te volgen. Hij liet Europeesche troepen komenbestelde het spoorweg-materieel af en vroeg in plaats daarvan een telegraaf aan. Het telegraaf- detachement, sterk vijf en twintig onderofficieren en man schappen van de sappeursbegaf zich, met het materieel dat zij dadelijk bijeen konden brengen, naar hem op weg het overige zou volgen. Luitenant Jekyll, die met den aanleg van de telegraaf belast werdgewapend met een zak zilvergeld, kocht, al landwaarts ingaande, van de opperhoofden bamboe, om voor telegraaf-palen te dienen. Uitgaande van een paal op liet dak van het verblijf van den gouverneur, werd de lijn in de richting van Cou- massie aangelegd, en wel twee mijlen daags. Luitenant Jekyll zegt van zijn inlandsche werklieden: „wij hadden nu een ploeg van vijftig inlanders, die wij moesten behoudenindien wij namelijk konden. Zij zagen er alles behalve behoorlijk uit, en die minder dan vier voet lang warenkon ik niet gebruiken. Maar zij had den een schrander hoofdman bij zichen met goed toe zicht en nu en dan wat ranselwaren ze weldra vrij wel geschikt voor licht werk." De lijn strekte zich ten slotte uit tot Accrofumu, omstreeks 100 mijlen van de kust. De telegraaf werd als de fetisch van den blanke be schouwd en voor een zeer vermogend toovermiddel aan gezien. Kort nadat men de Prah was overgegaan, zag men dat over een lengte van eenige mijlenblijkbaar als nabootsing van de lijn, een witte katoenen draad langs de boomen gespannen was. Deze eerbied was ten deele ongetwijfeld daarvan het gevolgdat de werkliedenterwijl zij bij het aanleggen van de lijn den draad hanteerden, verscheiden flinke schokken kregen. Een van de grootste bezwaren waarmede men had te kampen was natuurlijk het klimaat. Verscheiden Europeanenonder welke ook luitenant Jekyll zelf, lagen eens allen tegelijk aan de

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 38