386 invloed op den gang van den oorlog kunnen uitoefenen, zijn de volgende: 1. "Wanneer zij een défilé afsluiten, dat door den vijand slechts langs een grooten omweg kan worden om getrokken, met andere woorden wanneer zij vallen in de categorie der sperplaatsenzooals b. v. BitcheMezières Toul, Soissons, Laon en anderen. Deze plaatsen moesten in den Fransch-Duitschen oorlog genomen worden, omdat zij spoorwegen afsloten, wier bezit voor de Duitscliers van belang was voor den gere- gelden aanvoer van aanvulling uit de in de operatie basis opgerichte depots. 2. In den partijgangers -, in 't algemeen in den kleinen oorlog en vooral in volksoorlogen, daar zij dan nog tot steunpunt kunnen dienen voor de ondernemingen van vrij korpsen en gewapende volksbenden. Doordien namelijk oorlogenwaaraan het geheele volk met hart en ziel deel neemt, meestal met buitengewone hardnekkigheid gevoerd worden, kunnen dikwijls kleine vestingen nog een lang- durigen weerstand biedengetuige het voorbeeld 's an de energieke verdediging van zooveel kleine Spaansche vestingen in de oorlogen met Napoleon I. Hoewel dergelijke ideale verdedigingen tengevolge van den enormen vooruitgang bij het artilleriewezen tot de zeldzaamheden zullen gaan belmorentreffen wij er toch nog enkele in den Fransch-Duitschen oorlog aan, zooals b. v. de roemrijke verdediging van Bitche. Overweegt men nu aan den eenen kant den geringen invloeddie thans nog onder gewone omstandigheden door kleine vestingen op den gang van den oorlog kan worden uitgeoefend, stelt men daartegen over de diensten die zij nog in volksoorlogen kunnen bewijzen, en neemt men verder in aanmerking dat in de tegenwoordige oor logen meestal de bevolking daaraan zal deel nemen, dan

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 392