.389 verhinderd door zijn vroegtijdigen on noodlottigen dood in een tweegevecht. Nog altijd wacht men op cene onzijdige voorstelling. Om daartoe iets hij te dragen, zal ik een en ander ontleenen aan George Avenel's blad Lundis revoln- tionnaires of Nouveaux êclaircissements sur la Rêvolution francaise. Het is een herdruk van opstellen, die van 1871 tot 1874 des Maandags verschenen in Gambetta's blad La Iiépublique francaise. Maar in Indië is deze krant nagenoeg onbekend. En de Nederlandsche pers behoort bijna geheel aan den gegoeden stand der honderdduizend kiezers, te bekrompen en te belangzuchtig om billijk te zÜn jegens de Fransche omwentelingsmannen. Daarbij doet zij veelal liever aan partij-politiek dan aan weten schap en letteren. Avenel is in het geheel niet onpartijdig. Integendeel, hij is te hartstochtelijk pleitbezorger van de Revolutie. Zoo beweert hij zelfs, dat de tegenpartijzonder toevlucht te nemen tot de legende, op niets goeds zou kunnen wij zen. Hij wil ons doen geloovendat het geschiedboek van von Sybcl niets beduidt, maar toch acht hij tal van blad zijden noodig tot wederlegging van dat onbcteekenende boek. Als deze Pruis vlijtig bewijsstukken verzamelt in de archieven der Europeescho hoofdstedenheet liet, dat hij werkt gelijk een Jezuïet voor zijne Orde!! Avenel bepleit kortweg de door het schrikbewind bevo len terechtstellingen met liet woord, van d'Albin, dat Frankrijk vertoornd" was. De toorn nu is altijd een slechte raadgever. Ik kan mij verklaren, dat Lode wijk XYI, Marie-Antoinette en anderen wegens landverraad ter dood zijn gebracht geworden, maar ik begrijp niet, waarom Mevrouw Roland, André Chenier en meer goede vaderlanders dat lot moesten deelen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 395