390 Ook dweep ik alles behalve, gelijk Avenel doet, met eene Fransche republiek. Ik zeggelijk Proudhon„J'airne la républiquemaïs sans les républicains. De beste regeeringsvorm deugt slechts voor uitstekende burgers. "V orm en inhoud moeten aan elkander beantwoorden. De geschiedenis van de laatste tweehonderd jaren nu heeft op nieuw de waarheid bevestigd van Vollgraf's stelling: „Ieder volk heeft de regeering, die het verdient.Littré moge zijne landgenooten willen verdedigen en die uitspraak trachten te verzwakken door het lot van een volk gedeel telijk te wijten aan het toeval en te wijzen op den loop, dien de Fransche geschiedenis zou genomen hebben, zoo Bonaparte een Cromwell was geweest het antwoord, dunkt mij, luidt: „De Engelschen zouden een Bonaparte spoedig wegjagen of onthoofden. Ik wil echter ook niet te inschikkelijk zijn voor de tegenpartij. Met Littré en Herbert Spencer ben ik het volkomen eens, dat zij, die zoo luchtig heenstappen over de millioenen slachtoffers van Napoleon's heerschzucht, geene stoenen mogen werpen naar den dweepzieken Ro bespierre, die slechts duizenden heeft doen slachten. Ik meen nu genoeg gewaarschuwd te hebben tegen Avenel. Toch durf ik hem aan te bevelen, want hij is onderhoudend en oprecht. Zijne ongunstige getuigenissen over enkele republikein sche of revolutionaire gebruiken b. v. over de volksvertegenwoordigers bij de legers repré- sentants en mission of gedeputeerden te velde, bl. 276) hebben daarom dubbele waarde. Hij heeft enkele uitmuntende hoofdstukken zoo als over de Biens nationaux en La tactique des roi/ali.stes a partir du 9 Thêrmidor. Al is hij te ingenomen met Anacharsis Clootz en Hé- bert, en onbillijk jegens de Dantonisten en positivisten, loopt hij toch niet zoo hoog als Hamel met Robespierre,

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 396