393 zoodra zij er naakt of gekleed aankwamen, was ook niet zeer geschikt om hen op te vroolijkem „Zij hadden zich in September, op de bezielende stem dei 1 arijsclie commissarissen, ten noorden van Parijs ver- eenigd, zij waren naar de grenzen geleid en ter beschikking van de staven der legers gesteld geworden. Maar de sta ven en de generaals, wel verre van deze kinderen der omwenteling met opene armen te ontvangen, hadden hen slechts met weerzin zien komen. Het was een wedijver, wie er het minst van zou nemen of behouden, daar allen er behagen in schepten te verklaren, dat zij hen als nut- telooze monden beschouwden, onder het bekende voor wendsel, dat men twee jaren noodig heeft om een sol daat te vormen. Zij bejegenden hen als bedervers van den troep en als lafaards, zij schoten hem meêdoogenloos bij den eersten misslag dood, en, zoo deze manschappen ver zochten te vechten, plaatste men hen op don gevaarlijksten post om hen uit te roeien." „I)e stelling nu van den heer Camille Rousset, dat Napoleon noodig geweest is om onze legers te herschep pen aan tucht te wennen en te onderrichtenheeft zoo weinig gronddattoen de aristokrateu cn dieven uit de administratie weggejaagd of tot gedwongene eer lijkheid veroordeelden republikeinengelijk Iioche, Cham- pionnet, Kléber en zooveel anderen met het opperbevel bekleed waren gewordende overwinning zich aan onze vanen hechtte. „Het redden van het aangevallene Frankrijk blijft op het credit van de Republiek. „Zoo het waar isgelijk de heer Avenel zeer juist opmerkt, dat alieen de vaderlandsliefde niet in een oogen- blik soldaten improviseeren en in het gebrek aan militair onderricht cn tucht voorzien kan, is het ook waar, dat legers, die zelfs geen enkelen slobkousknop missen, tot

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 399