417 laffe, erbarmelijke schreeuwers, intriganten en goochelaars herschapene aanvoerders der Omwenteling niettemin de Europeesche maatschappij omkeerden en hun onuitwisch- baren stempel drukten op elk volk, dat hunnen invloed ondervond? Wat wij heden ten dage in de oude Duitsehe gewesten aan den Boven-Rijn (den Elzas) en aan de Moezel (Lotha ringen) beleven, raadt ons voorzichtigheid aan bij handha ving van het ongunstig oordeel over de Omwenteling. De bescheiden der geschiedenis zijn niet precies die van een lijfstraffelijk geding, en als een groote beweging door kleine menschen is tot stand gebracht geworden, verliest zij daarom nog niet haar groot karakter. (ïiu er meer licht begint door te dringen in de geschiedenis van dat ongeëvenaarde treurspelblijkt het ook meer en meer dat die „kleine" menschen alles behalve klein waren. Mirabeau moge veil geweest zijn, Baco en Mazarin waren dat ook, en daarom toch geen kleine mannen. Danton was eveneens groot en volstrekt niet veil. Maillard was niet klein. Zelfs Mar at wordt tegenwoordig veel gun stiger beoordeeld dan vroeger. Anacharsis Cloot's levens beschrijving door Avenel is als eene openbaring en eer herstelling door de vele, tot heden voor de meesten on bekend gebleven bijzonderheden. Bouchotte, Pache en Carnot, drie ministers van oorlog uit de omwenteling, overtreffen verre de dwergen, die wij dikwijls in onze eeuw aan het hoofd van het krijgsbestuur in de wes- tersche staten hebben gezien. En zoo zoude ik kun nen voortgaan met groote mannen te noemen. Dat ve len in liet zoo stormachtige tijdperk niet aan de verwach ting hebben beantwoord, zal niemand verwonderen, die heeft waargenomenhoeveel geüsurpeerde reputaties bij elke kleine beroering in deerniswaarde naaktheid worden ten toon gesteld.) 27

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 405