421 gewone omstandigheden wordt niets verstrekt zonder dat de verlangde formaliteiten vervuld zijn; in oorlogstijd is het regel dat veel verstrekt wordt zonder eenige formali teit alleen op staten die later voor de verevening kunnen dienen." Aan Prins Jerome schrijft hij: „Uw brief heeft te veel geest. In den oorlog komt die niet te pas, dan hebben wij nauwgezetheid, karakter en eenvoud noodig". De maarschalk Soult wordt terechtgewezen omdat, blijkens zijn rapport, een boer van Elditten te Liebstadt was aangekomen." Kan er dan nooit goed gediend worden? Er mag zelfs geen haas door onze linie sluipen. Laat den eerste die beste die er doorgaat doodschieten, of hij schuldig is of niet. De schrik zal heilzaam werken. "Wij weten niet wat de vijand uitvoert, hij mag ook niet weten wat wij doen". In het vijfde deel vindt men voornamelijk de briefwis seling betreffende de Spaansche aangelegenhedentot aan het einde van 1808. Op Sint Helena zeide de Keizer, dat de ongelukkige oorlog in Spanje hem ten verderve had gebracht: „Ik heb het Engelsche leger op het Schier eiland gevormd". Kaar aanleiding van de operatiën van den maarschalk Bessières leest men in dit deel de opmerking van Kapo- leon„De terugtrekkende bewegingen zijn gevaarlijk in den oorlog; zij mogen nimmer plaats vinden in den strijd tegen een gewapend volk. De meening doet meer dan de werkelijkheidde kennis eener rugwaartsche bewe ging welke door de hoofden wordt toegeschreven aan wat zij willen, schept den vijand nieuwe legers." Het zesde deel bevat den veldtocht van 1809 en do gebeurtenissen van' de eerste zes maanden van 1810.

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 409