425 van oorlog: „Ik heb een groote hoeveelheid gereedschap ten behoeve dor korpsen doen makenik wensch de ver strekking te beginnen bij het 24e regiment Den 18" Juni doet hij daarop volgen„Men moet er van af zien, aan de infanterie gereedschap te verstrekken; het is te zwaar en hindert den soldaat op marsch. Hij zal eindigen met het weg te werpen, wat een groot ver lies zou zijn. Laat alles bij de genie inleveren." De schrijver in het Journal cles Sciences militair es voegt hierbij de opmerking, dat het speelgoed-gereedschap, thans in gebruik bij de Fransche infanterie, niet te zwaai en niet te hinderlijk is. „Maar daar het voor degelijk gebruik ten eenemale ongeschikt is, loopt het dezelfde kans als het gereedschap van Napoleon. Het zou dus zuiniger uitkomen het mede bij de genie in te leveren". De briefwisseling in het achtste deel handelt over den veld tocht in Rusland en het eerste gedeelte van den oorlog in 1813. h apoleon zegt dat de tocht naar Rusland de schoonste is van alle veldtochten waarin hij het bevel voerde. Hij heeft dit trouwens ook gezegd van die van 1796. Vele geschiedschrijvers meenen dat Napoleon in 1812 met „meer dan een half millioen strijders en ruim 1200 vuurmonden" te velde trok Uit de officiëele stukken blijkt dat dit overdreven istoen het groote leger den Niemen overging, waren er 325,900 man present onder de wapens, waarvan 155,400 Franschen en 170.000 ge- alliëerdenmet 984 stukken geschut. De ransels der infanterie bevatten 2 hemden, 2 paal schoenen met spijkertjes en losse zolen, een broek met korte linnen slobkouseneenige toiletbenoodigdhedeneen verbanddoek en pluksel. De kapot jas was op den ran- O. a, Yan Heusden Nieuwe Geschiedenis, III, blz. 334.

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 413