427 Jomini meent dat liet zeventiendaagsch verblijf van den Keizer te Wilna vermoedelijk liet lot des oorlogs heeft beslist. Indien Napoleon onmiddellijk had doorge marcheerd met de garde en Davout, naar Minsk, dan had hij ongetwijfeld Bagration ingesloten. „Zeker was het oponthoud te Wilna de ernstigste mi litaire fout die Napoleon ooit begaan heeft. Er moeten wel geheime redenen voor bestaan hebbendie men nim mer kennen zal." De bewonderaars van Napoleon verwijten hem voorts, dat hij de Polen ontmoedigd geeft. Indien hij ronduit verklaard had dat hij de wapens niet zou nederleggen voordat hij de Polen in hunne politieke rechten had her steld, dan zouden, volgens den generaal Berthezène, „allen te paard gestegen zijn, en het Fransehe leger, vooraf gegaan en gedekt door een zwerm van lichte troepenveel beter dan de Russische kozakken, zou uit hunne samen werking de grootste voordeeleu erlangd hebbengeen van 's vijands bewegingen was onbekend geblevenmen had veilig kunnen marcheeren en rustig kunnen bivakeeren, en men zou gemakkelijk hebben kunnen zorgen voor de geregelde aanvoeren van levensmiddelen." Het achtste deel der briefwisseling bevat weder enkele opmerkingen van Napoleon, waarvan de mededeelinghier niet achterwege kan blijven. Naar aanleiding van de over gaaf van Tliorn schrijft hij aan den prins van Neuchatel: „De vestingkommandanten hebben zich niet met de staatkunde te bemoeien; de zorg voor het keizerrijk is hun niet toevertrouwd; zij moeten hunne post verdedi gen, en dit tot het uiterste doen, omdat elke dag, dien zij de verdediging rekken, hun ondersteuning aanbrengen of van groot belang voor den staat wezen kan, doordien de vijand zooveel te langer verhinderd wordt, vrijelijk over zijne troepen te beschikken."

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 415