- 35 straf oplegt; zoolang als de onteering eener vrouw nog een schande voor de familie en een voldoening der eigen liefde voor haar verleider iszoolang zullen er duels plaats hebbenen is dat maar goed ook." {La Belgique mili taire, 1874). Ik wehsch eenige beschouwingen over het duel voor te dragen. Ik zal niet beproeven aan te toonendat het duel onnoodig is geworden in onze vellichte eeuwik leg mij neder bij het feitdat vooral voor den officiersstand het duel een noodzakelijk hulpmiddel blijft om sommige quaestiën van eer te beslechten. Ik zeg: sommige; dat volstrekt niet alle quaestiën een duel ten gevolge behoe ven te hebben, hoop ik te kunnen aantoonenen is hoofd zakelijk het doel van deze voordracht. Ik stel mij vóór: lo. In korte trekken den oorsprong en voortgang van het duel te behandelen, daarbij nagaande de ideeën, die in verschillende tijden en in onderscheidene rijken om trent het duel hebben geheersclit. 2o. De tegenwoordige meeningen over het duel te re- sumeeren, alsmede de middelen, die zijn voorgesteld om het duel onnoodig te maken. 3o. Aan te geven de algemeen aangenomen gebruiken van het hedendaagsch duel. lo. Korte geschiedenis van het duel. Xiet elke strijd tusschen twee personen kan duel ge noemd worden, want in den oorlog komt een strijd van man tegen man nog dikwerf voordoch niemand zal aan zulk een gevecht den naam van duel geven. Door duel moet men verstaan: het gebruik maken, van de wapenen in eene vooraf bepaalde samenkomsttot beslechting van een bijzonder geschil tusschen twee personen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 41