36 Men kan met vrij voldoende zekerheid aannemen, dat zoodanig duel bij de Ouden niet bekend'was. Wel le vert de Oude Geschiedenis ons een tal van voorbeelden op van bijzondere gevechtendoch dit waren slechts epi sodes uit oorlogen van volken tegen volken, en zij dienden dikwerf om den geheelen oorlog of een algemeenen strijd onnoodig te maken of te beslissen. Zoo bijv. heeft men de gevechten van Achilles en Hectorvan David en Goliathvan de Horatiussen en Curatiussen, van Manlius Torquatus en Valerius Corvus tegen Gallische opperhoofden. Zoo hadden de oude Galliërs de gewoonte om hunne feesten door bloedige onderlinge gevechten te besluiten doch dit waren niet de duelszooals wij die bedoelen. Evenmin kunnen de Olympische worstelingen en die der Gladiatoren bij de Romeinen duels genoemd worden. De eerste sporen van dueldat is van beslechting van een bijzonder geschil door de wapensvindt men bij de GermanenFranken en Longobarden. Bij die krijgshaftige volken, die zich aan geen rechts pleging wilden onderwerpennoch den lust hadden om het recht te bestudeerenwerden alle geschillen door het zwaard beslist. Het was het recht van den sterkste, in zijne oorspronkelijke eenvoudigheid. De Germanen bestreden elkander om redenen van moord diefstal of beleedigingen. Zij waren uiterst gevoelig op hunne reputatie als soldaatde grootste beleediging was dan ook het verwijt, dat men zijn schild verloren of ver laten had. Het hoofd der familie was scheidsrechter. Later werd de strijd aan regels onderworpenen de be slissing aan de opperhoofden opgedragen, die in de plaats van het duel dikwerf eene boete stelden. Een oude Zweedsche wet schrijft het volgende voor: „Indien een man tot een ander deze beleedigende woor-

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 42