- 40 - Vogelaar van Duitschland in de 10° eeuw. In Frankrijk kwamen ze algemeen in zwang in de 1 le eeuwin Italië Spanje en Engeland in de 12° eeuw. Men noemde steekspel een gevecht van tweetournooi dat van meer personen. In Frankrijk gaf men er ook wel den naam van „Table ronde" aan, waarschijnlijk omdat men zich dikwerf na den kampstrijd rondom een feestdisch vereenigde; een gebruik, dat ook thans meer malen na het. bijleggen van eene zaak van eer plaats vindt. Het doel van het tournooi was een spiegelgevecht te leveren. De strijders waren geheel geharnast en de wa pens gestompt, doch soms streed men met geslepen wa pens eu menig edelman verloor in zulk een gevecht het leven. Ook de tournooien werden dientengevolge al spoedig door de geestelijkheid verboden, wat echter niet er- hinderde, dat zelfs verscheidene vorsten er aan deelna men. Hendrik II van Frankrijk stierf zelfs aan de ge volgen eener wondhem door Graaf Montgomery in een steekspel toegebracht. Het valt licht te begrijpen, dat de tournooien dooi de Ridderschap dikwerf gebezigd werden tot beslechting van onderlinge veeten. Zoodoende kreeg dus het steekspel overeenkomst met het latere dueldoch hel verschil bestond daarindat een steekspel of tournooi steeds met toestemming en dikwerf iu tegenwoordigheid van de Vorsten plaats vond. Het tournooi was de geliefkoosde bezigheid der Ede len iu vredestijd, doch er werd dikwerf zulk misbruik van gemaaktdat reeds Hendrik I van Frankrijk de zoogenaamde „Godsvrede" instelde, die van Woensdagavond tot Maandagmorgen elk gevecht verbood. In de 15e eeuw begonnen de gerechtelijke duels, die nog herhaalde malen bevolen werden in zake van diefstal

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 46