41 moorden overspel, langzamerhand in onbruik te geraken. In 1569 vaardigde Karei IX in Frankrijk een edict uit, waarbij de gerechtelijke duels verboden werden en hij alleen zich het recht voorbehield ze toe te staan in geval van samenzweringen. Yan invloed op de afschaffing dier duels is voorname lijk geweest de invoering van het Romeinsche recht, dat sedert de 12C eeuw in Frankrijk en Italië bekend raakte. Naarmate de Vorsten en rechtbanken de duels tot beslech ting van quaestiën weigerden, kwamen de Edelen meer in verzet. Zij vonden de oplossing door middel van de wapens de gemakkelijkstedaartoe waren geen rechts kennis geen studiën noodigbovendien kwam het meer met hun ridderlijken geest overeen. Ook wilden zij elke quaestie niet gaarne voor den rechter brengen en er zoo doende ruchtbaarheid aau geven. Doch daar men niet meer op eene publieke strijdplaats den twist mocht beslech ten moest men afgelegen plaatsen opzoekenkoos daar toe bosschenafgesloten tuinen enz. en gaf elkander daar rendez-vous. Zoo ontstonden dus de vrijwillige duels, zooals ze in onze dagen nog bestaan. In den beginne werden die duels door de justitie ge tolereerd of beter nog eenvoudig genegeerd doch spoedig werd de gewoonte van te duelleeren zoo algemeendat het alle grenzen te buiten ging. Men vocht om de nietig ste redenen en stelde er eene eer in om zijn leven op de lichtzinnigste wijze op het spel te zetten. In Napels werd zelfs eene vereeniging van ridders opgerichtwier éénige bezigheid het duel was. Zij leefden van plundering en daagden iedereen uitdie zich tegen hen verzette of hen aanklaagde. Door deze ridders werd ook de gewoonte ingevoerd, dat de getuigen meevochten, vandaar de naam van secondanten Men duelleerde in massa en degenedie zijne tegen-

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 47