42 partij buiten gevecht gesteld hadging daarna de overi gen helpen. Deze gewoonte werd door de Franschen over genomen ten tijde van Hendrik IIIdie met zijne Mig- 110118 meermalen zulke duels geleverd heeft. Toen Hendrik IV aan de regeering kwamwaren de duels zoo algemeendat er meer edelen sneuvelden in de duels dan in den oorlog. In 1599 werd door het parle ment van Parijs het duel verboden op straffe van verbeurd verklaring van have en goed. In 1602 en 1609 vaar digde Hendrik IV edicten uit, waarbjj de doodstraf op het duel gesteld werd. Werd een edelman beleedigd dan moest hij de zaak brengen voor eeue rechtbank van maar schalken van Frankrijkdie de voldoening bepaalde. Kon de twist op geenerlei wijze bijgelegd wordendan mocht die rechtbank het duel toestaan. Die toestemming is echter nimmer gegevenmaar dikwerf geweigerd ge worden en het gevolg er vau is geweestdat er in het geheim even druk geduelleerd werd als te voren. Lodewijk XIII hernieuwde die edicten en Richelieu vond in de overtredingen een gewenscht middel om den adel te vervolgeneen Montmorency werd daarvoor zelfs op het schavot gebracht. Frangois Bouteville de Mont morency had zijn tegenstander in eeu duel gedood en was naar Brussel uitgeweken. Later had hij de verme telheid om het strenge verbod van Lodewijk XIII te trotseerennaar Parijs terug te komen en daar op klaar lichten dag midden op de Place-Royale te duelleeren. Hij werd gevat, ter dood veroordeeld en onthoofd (1627). Lodewijk XIV vaardigde 10 edicten op het duel uit liet uitvoerigste daarvan is dat van 1679. De misdaad werd daarin onverjaarbaar verklaard. Zoowel de duellis ten als de secondanten werden met den dood gestraft en hunne goederen verbeurd verklaard. De eenvoudige uit daging, zonder dat er een duel op volgdewerd met ver-

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 48