44 daging, te weigeren in quaestiëndie men gewoon was door de wapens te beslissen; de officier zon ontslagen zijn geworden. Men kan zeggendat in Frankrijk na den dood van Lodewijk XIV het duel straffeloos was geworden. Slechts twee maanden na zijn dood duelleerden reeds twee edel lieden van het hof, en de Regent antwoorde. toen men hem dit rapporteerde: „Ochdat is ook al mode geworden. Wel werden onder Lodewijk XV en XVI de edicten telkens hernieuwddoch men stoorde er zich zoo weinig aan, dat zelfs de graaf van Artois duelleerde met den Hertog van Bourbon. De laatste werd gekwetst en beiden werden gedurende acht dagen van het hof gebannen. In 1790 werd door de Nationale Vergadering de recht bank van eer opgeheven en in 1792 eene amnestie uit gevaardigd voor alle overtredingen, sedert 1789 in zake van duel begaan. Tn de Wetgevende Vergadering heeft Barnavé meerma len getracht de dwaasheid van het duel aan te toonen doch het code-pénal van 1791 zwijgt over het duel. In Duitschland liet men het duel tot in de 17e eeuw ongestraft. Duitsche vorsten daagden soms hunne gelijken uit, waren getuigen in de duels hunner edellieden en vorderden nooit, dat men voldoening bij den rechter zocht. In de 17e eeuw begon men echter strenge verordeningen op het duel uit te vaardigeneen gevolg van de ontaar ding der duelshet vechten om de nietigste redenen. In Pruisen vaardigde Frederik Wilhelm de groote keur vorst voor het eerst een mandaat tegen het duel uit in het jaar 1652. Dit mandaat werd in 1688 en in 1713 gewijzigd en luidde toen als volgt: „Het is verboden iemand met gebaren, woorden of da-

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 50