- 45 den te beleedigen hem aan te grijpen of hem in gezel schap met grove scherts lastig te vallen. „Het is den beleedigde verboden zijn eigen rechter te zijn. Alleen als het leven in gevaar is, wordt afweer vergund. „De uitdaging tot en de aanneming van een duel zijn verboden. „De uitdager wordt gestraft met verlies zijner betrek king en eene zware geldboete; heeft hij geen betrekking, dan verliest hij gedurende drie jaren de helft zijner reve nuen; en bezit hij niets, dan wordt hij met zes jaren ves tingstraf gestraft. „Hij, die eene uitdaging ontvangt, moet daarvan da delijk kennis geven aan zijne autoriteit; verzuimt hij dit of neemt hij de uitdaging aandan krijgt hij dezelfde straf als de uitdager. „Heeft er een duel plaats gehad zonder doodelijke ge volgen, dan is de straf 8 a 10 jaren vestingarbeidverlies van betrekking en verlies van revenue gedurende dien tijd. Is de afloop doodelijk geweest, dan wordt de dader onthoofd. „Secondanten of getuigen krijgen dezelfde straf als de duel listen oppassers en degenslijpers krijgen 3 jaren vestingstraf. „Beleediging door woorden wordt gestraft met geldboete en schriftelijk excuus vragen; beleediging met de hand wordt gestraft met een jaar gevangenisgeldboete en het vragen van excuus. Ook dit mandaat was in de uitvoering onvoldoende, zoodat Frederik de Groote beproefde daarin verbetering te brengen door voor te stellen de oprichting van een Raad van Gelijkendie de quaestiën van eer moest onderzoeken en beslissen, of, ingeval hij een duel onvermijdelijk achtte, daartoe vergunning moest vragen aan den Koning. Frederik 's beginselen waren in korte trekken de vol gende „Beleedigingen, die een edelman of officier worden aan-

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 51