47 geen voorwendsel over om het duel als eenig middel tot herstel van gekrenkte eer te verdedigen. „Eerst onder zulke voorwaarden kunnen dan tegen een op eigen hand ondernomen duel strenge straffen bedreigd en opgelegd worden.'' In 1779 werd in Beieren een mandaat uitgevaardigd, nage noeg gelijkluidend aan dat van Pruisen. De duellisten wer den gestraft met verlies van ambten en waardighedenzelfs al had er nog geen duel plaats gehad; zij, die ambteloos waren, werden gestraft met 3 jaren gevangenis en verlies van goederenen zjjdie niets bezatenmet 6 jaren gevangenis. In Oostenrijk werden in verschillende mandaten de duels verboden en bedreigd met boeten en gevangenis. Men verhaalt van keizer Jozef II de volgende anecdote. Een officier had van een zijner kameraden een klap ge kregen. De keizer, dit vernemende, gelast eene revue, verschijnt met den beleedigden officier op het balkon van zijn paleis en reikt hem ten aanzien van allen de hand. Op hetzelfde oogenblik ontving de beleediger onder het balkon een klap van den beul. In de Nederlandsche gewesten hebben de gerechtelijke duels gelijken tred gehouden met die van Frankrijk en Duitschland. In Holland hadden de steden Leiden, Delft, den Haag en Haarlem het recht om eene kampplaats te bezitten, terwijl het geslacht van Wassenaar langen tijd het ambt van „Kreilwaarder" (inspekteur der duels) bezeten heeft. De Brabantsehe wetten veroorloofden het gerechtelijke duel slechts onder zekere voorwaardengeschillen tusschen militairen moesten steeds door de autoriteit worden bij gelegd. In een plakkaat, in 1667 te Brussel uitgevaardigd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 53