49 In Rusland was Peter de Groote de eerste, die liet duel verbood. Zijne kernachtige wet luidde aldus: „Hij, die zijn vijand tot een duel uitdaagt, wordt op gehangen, zelfs al heeft er geen duel plaats. „De getuigen ondergaan dezelfde straftenzij ze kunnen bewijzen, dat ze alles beproefd hebben om het duel te verhinderen. „De beleediger zal openlijk aan den beleedigde pardon vragen. „Hijdie een klap gegeven heeft, zal er een terug ontvangen in tegenwoordigheid van de getuigen van den beleedigde." 2. Het duel in de 19p eeuio. We hebben gezien, hoe het gerechtelijk of wettelijk dueldoor de Germanen en Franken ingevoerdin de 16° eeuw afgeschaft werd, terwijl nagenoeg tegelijkertijd het steekspel en de tournooien in onbruik geraakten hoe echter sedert dien tijd bij de Ridderschap het duel behouden bleef, in den beginne vrijgelaten werd, doc.li door de vorsten is verboden gewordentoen die duels in dagelijksche vechtpartijen ontaardden. Vooral in Frankrijk was het duel aan de orde van den dag. De Fransche vorsten hebben dan ook boek- deelen vol reglementen en bepalingen op het duel ge maakt, die echter evenmin als de mandaten der Duitsche vorsten veel uitwerkten; want nooitbehalve onder Riche lieu, werd do doodstraf op de overtreders toegepast, en de straf van gevangenis en geldboete werd nooit en wordt ook thans niet, als eene behoorlijke voldoening voor gekrenkte eer aangenomen. Onder Napoleon I werd het duel in het leger ge tolereerd als een noodzakelijk kwaad. De generaal Reynier heeft den generaal Destaing in een duel doo- 4

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 55