50 delijk gewond; hij werd daarvoor echter niet vervolgd, maar slechts eenigen tijd buiten betrekking gesteld. In 1813 werd een officierdie bekend stond als twistzoeker, betrapt, zittende in een sloot, terwijl zijne compagnie in een hevig gevecht was. Hij werd gecas seerd. Bij die gelegenheid zeide Napoleon„Ik reken bij een duellist nooit op een heldendaad." Het code-pénal van 1810 zwijgt over het duel. Onder de regeering van Napoleon I schijnt het duel in de burgermaatschappij weinig te zijn voorgekomen, de au toriteiten bemoeiden zich er niet mede. Ook na den val van Napoleon liet men het duel ongestraft, afgaande op het stilzwijgen van het code-pénal. Sedert 1818 veranderde men in Frankrijk van meening en regende het vervolgingen. Menigeen zag zich bedreigd met de doodstraf voor eene daad, die hij meende, dat vrij was. In 1818 veroordeelde het hof van Montpellier iemand, die zijn tegenstander in een duel gedood had, wegens manslag. In cassatie gekomenwerd het vonnis vernietigdaangezien er niet voldoende onderzocht was of de veroordeelde ook in het geval van wettige zelfver dediging verkeerd hadvan duel werd niet gesproken. De zaak werd verwezen naar het hof van Toulouse. Dit hof verklaarde, dat er duel had plaats gehad, en dat de manslag, in duel gepleegd, niet uitgesloten was in de straffen van het code-pénal. Doch ook dit vonnis werd door het hof van cassatie vernietigdop grond dat het duel is eene vooraf bepaalde overeenkomst, waarin de kansen van aanval en verdedi ging gelijk staan, en dat zulk een gevecht, aan weers zijden met gelijke kansen en zonder trouweloosheid of verraad gevoerdniet behoort tot de gevallenwaarvan het code-pénal spreekt. Daarentegen verklaarde het hof van cassatie in 1821,

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 56