51 dat ket duel naar omstandigheden moord kan genoemd worden. Er was hier sprake van een duel op pistool op zes pas af stand. Daaromtrent werd in het vonnis het volgende gezegd: „dat het duel op zich zelf' geen misdaad was; dat slechts zijne resultaten vielen onder het bereik dei- strafwet; dat men in ernst niet kon aannemen, dat de wetgever ieder burger tot rechter en wreker in zijn eigen twist had willen erkennen en dus aan elk het recht van leven en dood op de anderen had willen geven, en zoo doende onuitputtelijke bronnen van haat en wraak in de maatschappij had willen verspreiden. Deze strijd tusschen de rechterlijke colleges in Frank rijk heeft voortgeduurd tot 1829, toen in de Kamer dei- Pairs met. 96 tegen 75 stemmen het volgende ontwerp werd aangenomen „Wanneer er verwondingen zijn toegebracht of als er manslag is begaan in een bijzonder gevecht tusschen twee personen, hetzij met blanke, hetzij met vuurwapenszul len de feiten geconstateerd en de beschuldigden gearres teerd worden. „De behandeling der zaak geschiedt door het hof van assises, zelfs wanneer er slechts verwondingen zijn toe gebracht, die geen ziekte of staking van arbeid hebben veroorzaakt. De jury zal steeds moeten onderzoeken of er verzach tende omstandigheden zijn, zooals bijv. eene uitdaging, gevolgd door slagen of andere gevoelige beleedigingen. Het hof regelt hiernaar zijne uitspraak volgens het code-pénal. „Is er manslag begaandan zullen de schuldigen worden gestraft met verlies van burger- en burgerschapsrechten gedurende 5 a 10 jaren; zijn er slechts verwondingen toegebracht, dan is de straf 3 a 5 jaren. Dit ontwerp is echter niet in de Kamer van Afgevaar-

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 57