52 digden gekomen, doordien juist de Juli-revolutie van 1830 uitbrak. Sedert die revolutie hebben er ontelbare duels plaats gehad tussehen journalisten advokaten volksver tegenwoordigersletterkundigen enz., totdat in 1834 ein delijk iemand veroordeeld werd tot 10 jaren opsluiting, omdat hij zonder getuigen geduelleerd had. Sedert 1837 wordt het duel in Frankrijk vervolgd en gestraft, volgens het eode-pénal, als moord of poging tot moord. In het Fransche leger zijn de duels zeldzamer dan men zou denken. De kolonels bemoeien zich met de quaestiën onder hunne officieren, en zelfs is in vele regimenten een officier belast met de quaestiën onder minderen te onderzoeken en het gebruik der wapens al of niet toe te staan. In België werd in 1834 de Minister van justitie geïnter pelleerd over de duels, en uitgenoodigd eene wet daarop in te dienen. De Minister antwoorddedat hij eene nieuwe wet onnoo- dig achtteaangezien de rechtbanken de gewone wetten toepassen; dat hij eene strenge vervolging tegen de duels had gelast, en dat hij hoopte, dat het hof van cassatie de gevelde vonnissen zou bekrachtigen. Mocht dit niet het geval zijn, dan zou hij eene nieuwe wet indienen. In 1835 heeft dat hof van cassatie een vonnis bekrach tigd. In dat arrest komt het volgende voor: „Dat de vroegere wetten op het duel zich bepaalden tot de gevechten tussehen Edelliedenterwijl de bijzon dere geschillen tussehen burgers volgens de gewone wet ten werden behandeld. „Dat die wetten het duel van edellieden straften, om dat liet werd beschouwd als majesteitsschennis. „Dat echter noch dit motief tot bijzondere strafbepa-

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 58