53 lingennocli de begunstigde klasse zelveop wie zij uit sluitend van toepassing warenmeer bestouden toen de nieuwe wetgeving door de Fransehe revolutie werd tot stand gebracht, die in principe gelijkheid voor de wet huldigde. „Dat men derhalve in die nieuwe wetten niet het ontbreken van bepalingen kan voorwenden, om de aanranding op per sonen, in duel gepleegd, aan hare toepassing te onttrekken." In Engeland zijn de duels streng verboden eu worden zij gestraft volgens de gewone strafwetten. Het militair wetboek bevat den volgenden titel voor duel „Geen officier of soldaat zal een ander bclecdigen, hetzij met woordenhetzij met daden, op straffevoor een officier: van arrest; voor een soldaatvan gevangenis alsmede het vragen van pardon aan den beleedigde in tegenwoordigheid van den commandant. „Geen officier of soldaat zal eene uitdaging doen, op straffe van cassatie voor een officier en van eene straf, door den krijgsraad te bepalen, voor den soldaat. „Een officier, die een duel toelaatzal als medeplichtige beschouwd worden. „Eveneens wordt als medeplichtige beschouwd degene, die oen ander beleedigt, omdat hij eene uitdaging gewei gerd heeft aan te nemen." In Portugal straft het crimineel wetboek de duellisten met verbanning naar Afrika, verbeurdverklaring van goe deren eu verlies van burgerrecht. Als het duel onmiddellijk op den twist gevolgd isgeldt dit als verzachtende om standigheid. Do publieke opinie is er in overeenstemming met de wet, die vrij streng wordt uitgevoerd. Een duellist wordt met minachting behandeld. Enkele duels tusschen edellieden of militairen zijn meest-

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 59