54 tijds het gevolg van oogenblikkelijke driftvooraf bepaalde samenkomsten zijn zeldzaam. De burgerklasse vecht nooit na 24 uren overpeinzing zij brengt hare geschillen voor den rechter en berust in zijn uitspraak. Ook in Spanje zijn de duels zeldzaam. In Italië ontstaan de meeste duels uit liefdeshistories. Ze zijn zelden ernstig gemeend en worden met degen of sabel, zelden met pistool gevoerd. Hoewel de doodstraf met verbeurdverklaring van goederen op het duel is bepaaldwordt ze nooit toegepast. Een officier, die een duel weigerdezou ontslagen wor den duelleert hij, dan krijgt hij 3 a 6 maanden vestingstraf. In Zwitserland wordt in de meeste kantons het duel gestraft met gevangenis van 1 tot 12 jarennaarmate van den min of meer ernstigen afloop. In Oostenrijk is in 1803 een wetboek van strafrecht ingevoerddat over het duel het volgende zegt „Degene, die een ander uitdaagt om met doodende wapens te vechtenen hijdie na zulke uitdaging ter strijdplaats verschijnt, begaat de misdaad van duel. „Indien die misdaad zonder gevolgen blijft, worden partijen gestraft met gevangenis van 1 tot 5 jaren. Wordt er verwonding toegebracht, dan is de straf van 5 tot 10 jaren; wordt er gedood, van 10 tot 20 jaren. „In ieder geval zal de uitdager het strengst gestraft worden. „Degene, die eene uitdaging uitlokt of met minachting iemand bedreigt die een duel weigertzal met gevangenis gestraft worden. „De getuigen worden gestraft met 1 tot 5 jarennaarmate de gevolgen van het duel ernstiger zijn geweest." In het Oostenrijksche leger bestaan Raden van eerdie in

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 60