55 vele opzichten overeenkomen met onze raden van onderzoek; echter met dit belangrijke verschildat bij ons de Minister van Oorlog of de Commandant van het leger het bevel geeft tot het bijeenroepen van een raadterwijl in het Oostenrijksche leger de gezamenlijke officieren van een regiment of zelfstandig bataljon daarover te beslissen hebben. Aangaande het duel vinden wij alleen de volgende bepaling „Wanneer iemand ter zake van het misdrijf duel door den militairen rechter tot cassatie of ontslag uit den dienst wordt veroordeeldmoeten de processtukken vóór de be kendmaking der uitspraak worden gezonden aan den raad van eer in appèl, die aan den Minister van Oorlog rapport moet doenof de veroordeelde voor gratie van dat gedeelte der straf in aanmerking kan komen." In Pruisen bevat het strafwetboek van 14 April 1851 de volgende strafbepalingen op het duel „De uitdaging tot en de aanneming van een duel worden gestraft met ten hoogste 6 maanden opsluiting. Is het een uitdaging tot een duel a outrancedan kan de straf tot 2 jaren verhoogd worden. „Degenedie eene uitdaging overbrengtwordt gestraft met ten hoogste 6 maandendeze straf vervalt voor hem, die uit eigen beweging aangifte doet. „De overbrenger eener uitdagingkarteldrageris straf vrij als bewezen wordtdat hij pogingen heeft aangewend om het duel te verhinderen. „De secondanten, getuigen en doctoren zijn strafvrij; zij zijn ook niet verplicht der overheid aanwijzing te doen omtrent een voorgenomen of uitgevoerd tweegevechttenzij ze daartoe door haar worden opgevorderd. „Het duel wordt gestraft met gevangenis van 8 maanden tot 5 jaren; is de afloop doodelijk, dan wordt de straf

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 61