59 „In geval deze poging zonder gevolg blijft, zal de raad de conditiën van do ontmoeting regelen, overeenkomstig met den aard der beleediging. Wanneer liet duel over- mijdeljjk iszal de voorzitter of een der leden van den raad van eer als getuige daarbij tegenwoordig zjju, en waken, dat alles volgens de regels der eer geschied!. „Eene quaestie van duel mag alleen dan aan de beslissing- van het eergericht onderworpen wordenwanneer een der partijen de eer van zijn korps blootgesteld heeft 11a de uitdaging, of na de pogingen tot verzoening, door den raad van eer beproefd. „Daarentegen moet het eergericht steeds geraadpleegd wordenwanneer een officier een zijner kameraden geweld dadig en zonder reden grof beleedigd heeftwant ik duld niet langer officieren in het leger, die zich niet ontzien om op kwaadaardige wijze de eer van een kameraad aan te randen, evenmin als officieren, die niet in staat zijn, hun eigen eer te verdedigen." De verordening betrekkelijk de eergerichten bevat in hoofdzaak het volgende. Doel. De eergerichten hebben ten doel, de eer der officierskorpsen te waarborgen. Zij procedeeren tegen de officieren wier gedrag kwetsend is voor het gevoel van eer of van welvoegelijkheid van een officierskorps, en spreken de verwijdering van onwaardi ge leden uitwanneer dit door de eer van het korps ge vorderd wordt. Voorts hebben zij tot taak de officieren, wier eer aangetast is door vermoedensdie niet op andere wijze kunnen Weggenomen wordente rechtvaardigen. Bevoegdheid. De eergerichten nemen acte van alle daden en gedragingen van officierendie strijdig zijn met de ge voelens van eer of welvoeglijkheid alsmede van de verzoe ken van officieren, die de beslissing der eergerichten in roepen om hunne eer te redden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 65