67 den krijgsraad vernietigde en den duellist tot 5 jaren, de getuigen tot 3 jaren gevangenisstraf veroordeelde. In dat vonnis wordt gezegd: dat volgens de nieuwere rechtsuitlegging in Frankrijk het duel wel degelijk als manslag gestraft werddat echter de redenenwaarom de duellist genoodzaakt was geworden tot duelleeren aanleiding gaven tot verzachtende omstandigheden en hem derhalve slechts eene correctioneele straf werd opgelegd. Duellist en getuigen verkregen echter van Koning Wil lem II volkomen gratie. Uit latere jaren zijn ons gevallen bekenddat aan duellisten zoowel correctioneele straffen (bijv. een maand cellulaire gevangenisstraf) als disciplinaire straffen werden opgelegd, hetzij door de krijgsraden, hetzij door chefs. Het is voorzeker een hoogst gunstig verschijnsel, dat het duel onder onze officieren meer en meer uitzondering wordt. Zijwier gevoel van eigenwaarde hoog ontwikkeld is, zullen in den regel een duel kunnen vermijden, en zullen zich daartoe niet laten dwingen door de vrees om in de achting hunner kameraden te dalen. Tegen aan drang van kameraden, die buiten de zaak staan, kan niet genoeg gewaarschuwd en gewaakt worden. „Die aandrang is vaak de oorzaak van een duel. Waar partijen meenen de zaak in der minne te kunnen schikken, daar komen soms de vrienden van den beleedigde hem aantoonen „dat hij het er zóó niet bij laten kan." Volgde men dan steeds het voorbeeld van hemdie daarop om den schijn van niet durven van zich af te worpen die vrienden uitdaagdedan zou er zeker menig duel voorkomen wordenwant dan vinden die vrienden gewoonlijk die zaak ook zoo erg niet, en zóó hadden ze het niet bedoeld." Voordracht van Mr. II. van der Hoeven in de Yereeniging tot beoe fening- der krijgswetenschap.

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 73