70 doening te zoeken door een gevecht, dat dubbel gevaarlijk isèn door de onzekerheid zijner kansen, èn door de ge strengheid der wet. Een vurig belijder dezer leer van Puffendorf was voorzeker de bankier Löwewaarvan Heine verhaalt dattoen hij eens grof belcedigd werd en daarvoor geen voldoening vorderde, liera daarop een zijner bekenden toevoegde: „Herr Löwe, Sie sind ein Hase" waarop mijnheer Löwe antwoordde: „Lieber ein lebendiger Hase als ein todter Löwe." Rousseau schreef: „De moedige veracht het duel, de weldenkende verfoeit het"; en de Lamartine zeide„Ik ben overtuigd, dat er meer moed toe behoort om één duel te weigeren dan om er tien aan te nemen." Bij gelegenheid, dat er aan do Fransche kamer van afgevaardigden eenc petitie was ingediend om maatregelen tegen de duels te nemen, stelde de commissie van rap porteurs bij monde van den Heer Teyssère voorOver te gaan tot de orde van den dag op gronddat het straffen van het duel een onvoldoende maatregel bleek te zijn.- „Laat ons hopen, zcide hij, „dat weldra, dank zij den vooruitgang in beschaving, het eergevoel niet zal be staan in het beslechten van den twist door de wapens maar in het zich onderwerpen aan het oordeel van weder- zijdsche vriendenof bij gebreke van die, aan eene jury van notabelen uit do plaatsen vooraldat men nooit getuige zal willen zijn van hen, die op de oude barbaarsche wij ze te werk willen gaan." De Lamartinewelke bij die gelegenheid ook het woord voerde, stelde de oprichting voor van vereenigingen, met het doel, het duel tegen te werken en wier leden zich natuurlijk verbonden om nooit te duelleeren. Wanneer de hier opgesomde denkbeelden algemeen door de maatschappij gedeeld werdenzou het duel spoe-

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 76