75 „Le point de la difficult^zeide hij qui reste a résoudreserait de trouver un expedient, qui, en conservant l'honneur aux particuliers, maintient la loi dans toute sa vigueur." »Dat expedient heeft men in Duitsöhland gevonden althans voor de meeste gevallen. Het middel, dat eene even eervolle als bevredigende satisfastie geeft voor ge krenkte eer, heeft men daar gezien in de eergcrichten bestaande uit kameraden van de twistende partijen. Wel nu, wanneer door de uitspraak van zoodanig eergericht wordt uitgemaakt, dat do bcleedigde een man van eer is, en de beleediger wordt zoo noodig naar verdienste gestraft, dan heeft de beleedigde geen enkele roden meer om door een duel aan zijne kameraden te toonendat hij niet de man is, waarvoor de beleediger hem hield; want de uitspraak van het eergericht maakt dit duidelijker dan ooit een duel het kan doen. Maar daarenboven, wan neer de raad van eer uitmaakt, dat de eer van den be leedigde niet geschonden isdan moeten partijen zich aan die uitspraak onderworpendan moot elke handeling in strijd met die uitspraak, dus ook het duel naar mijne meening zwaar gestraft werden, bijv. als insubordinatie, als niet opvolgen van bevelen door eene hoogere macht gegeven. Ik heb eerbied voor alwie den zedelijken moed heeft om een duel te weigeren. Honneur a ceuxqui refusent un duel! Al zullen ze daardoor tijdelijk wellicht on aangenaamheden ondervinden, ten langen leste moet de goede zaak zegevieren, en zullen zij in het gelijk ge steld worden. Maar niet allen zijn zoo krachtig. Voor de zwakkeren in het bijzonder is de oprichting van de raden van eer of anders uitbreiding van de macht van onze raden van onderzoek met veranderde samenstel ling en afschaffing van de loting een vereischte.

Indisch Militair Tijdschrift | 1878 | | pagina 81